Års och medlemsmöten

Medlemsmöten 2025

25 mars klockan 19.00
27 maj 19.00
26 augusti 19.00
25 november 19.00

Årsmöte 2026

När: Söndagen den 22/2, klockan 16.00.
Var: Klubbstugan på Varbergs Brukshundklubb.

Årsmöteshandlingar för årsmötet 2026 kommer upp närmre inp. 

Styrelsemöten 2025

4 mars 18.30
10 april 18.30
8 maj 18.30
10 juni 18.30

Resterande styrelsemöten bestäms och läggs upp löpande under året. Protokoll från styrelsemöten finns i pärmen i klubbstugan (under tvn) eller kan fås skickade från sekreteraren.

Välkommen på medlemsmöte

Medlemsmöten är till för att skapa gemenskap, sammanhållning och för att medlemmar ska ha en plats att komma med ideér och förslag till klubben. Det är medlemmarna som driver föreningen framåt, därför är det viktigt att du kommer på möten om du vill vara med och påverka! Klubben har 3-4 medlemsmöten och ett årsmöte varje år. Inbjudan skickas ut via mail och det läggs även ut som ett evenemang på vår Facebook-sida.

På dom flesta medlemsmöten bjuder klubben på mat för att ytterligare öka gemenskapen och skapa en trevlig stund tillsammans.

Motioner och förslag

Du vet väl om att du som medlem kan skicka in förslag eller motioner till klubben?
Motioner för medlemsmöten vill vi ha in i god tid innan medlemsmötet. Styrelsen måste hinna ha ett styrelsemöte med motionen på dagordningen för att motionen ska kunna tas upp på ett medlemsmöte. Ju tidigare du skickar in desto större chans att allt hinner gås igenom till nästa medlemsmöte. 

Motioner till årsmöte som är klubbens högst beslutande organ ska vara inne senast 20 oktober året innan.